خانه تازه ها پروژه وتلند(تالاب مصنوعی ) انارک را بیشتر بشناسیم…

پروژه وتلند(تالاب مصنوعی ) انارک را بیشتر بشناسیم…

0 ثانیه خوانده شده
0
0
104

کاربرد تالاب‌های مصنوعی

از تالاب‌های مصنوعی می‌توان برای تصفیه فاضلاب‌هایی که به‌طور ابتدایی و ثانویه تصفیه شده‌اند، تصفیه سیلاب‌ها، شیرابه محل دفن زباله، فاضلاب‌های صنعتی و کشاورزی استفاده نمود. عملکرد مؤثر تالاب‌ها به پیش تصفیه مناسب، بار هیدرولیکی، جمع‌آوری اطلاعات برای ارزیابی عملکرد سیستم و دانش کافی در زمینه استراتژی‌های بهره‌برداری موفق بستگی دارد.

همچنین تالاب‌های مصنوعی به عنوان یک واحد تصفیه ثانویه قادر به از بین بردن پاتوژنها، باکتری‌ها و ویروس‌های زیان‌آور هستند و آن‌ها را به مواد بی‌ضرر تبدیل می‌کنند.

نکته: قبل از ورود فاضلاب به تالاب لازم است روی آن یک پیش تصفیه صورت پذیرد تا آلودگی آن کاهش یابد. از سپتیک تانک به عنوان پیش تصفیه می‌توان استفاده نمود، زیرا سپتیک تانک جامدات سنگین و درشت را حذف می‌نماید.

.

مکانیزم وتلند ها در تصفیه فاضلاب

ریشه‌ی گیاهان حفره‌هایی در خاک ایجاد می‌کند که باعث افزایش نفوذ آب در خاک می‌شوند و این ریشه‌ها پس از مدتی پوسیده می‌شوند و حفره‌هایی به هم متصل در خاک ایجاد می‌کنند. باکتری‌هایی که به‌طور طبیعی در خاک و ریشه‌ی گیاهان زندگی می‌کنند در چنین محیطی، فرایندی شبیه به رشد چسبیده بیولوژیکی را طی می‌کنند و تحت شرایط مختلف هوازی، بی‌هوازی و انوکسیک مواد آلی پیچیده را به مواد معدنی ساده تبدیل می‌کنند. گیاهان وتلند در فصل زمستان به  عنوان عایق برای جلوگیری از یخ‌زدگی سیستم (حتی در هنگام بارش برف) عمل می‌کنند؛ و از تأثیر بادبر مخلوط شدن مواد قابل ته نشینی جلوگیری میکند.

گیاه پالایی

نیتروژن و فسفر و فلزات سنگین فاضلاب نیز توسط گیاهان وتلند جذب می‌شود که ظرفیت جذب ازت در گیاهان برآمده از آب ۲۵۰۰  کیلوگرم به ازا هر هکتار در سال و برای فسفر حدود ۵۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم به ازا هر هکتار در سال برآورد شده است.

بنا بر آنچه گفته شد گیاه پالایی، یک فن باصرفه اقتصادی، زیست‌محیطی و علمی است که برای کشورهای درحال توسعه مناسب است و تجارت باارزشی به حساب می‌آید. گیاه پالایی بااستفاده از مهندسی گیاهان سبز برای حذف مواد آلاینده از آب و خاک یا کاهش خطرات آلاینده‌های محیط زیست نظیر فلزات سنگین، عناصر کمیاب، ترکیبات آلی و مواد رادیواکتیو بسیار مناسب است. همچنین می‌توان از سوزاندن گیاهان آلوده انرژی تولید کرد. گرچه حدود ۱۰ سال از اولین کاربرد فناوری گیاه پالایی می‌گذرد اما رشد بسیار سریعی داشته و به خصوص برای کشورهای درحال توسعه بسیار مناسب و اقتصاد خواهد بود.

.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در تازه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

ایام غم بار ماه محرم و شهادت مظلومانه سید و سالار شهیدان ، حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام تسلیت باد